Biblioteca Chimiei isi deschide portile pentru studentii Facultatii de Chimie

Domnul Profesor Dumitru Oancea, Decanul Facultatii de Chimie, Universitatea din Bucuresti, va invita sa descoperiti Biblioteca Chimiei - biblioteca publica de specialitate, una dintre cele mai mari din Europa de Est si unica prin volumul si calitatea fondului documentar.

Biblioteca ofera spre lectura si studiu:

46.000 de volume, generale si de specialitate, enciclopedii, dictionare tehnice bilingve;

950 de titluri de reviste de specialitate, in colectii complete de 50-60 de ani, printre care se afla si cele mai importante reviste de recenzare de specialitate: „Chemical Abstracts” (de la primul numar din 1907 pana in 1995, editiile 2002 – 2006) si „Referationai Jurnal – Himia” 1953-1962, 1964-1990.

Biblioteca este finantata de catre compania romaneasca Syscom 18, unul dintre principalii furnizori de pe piata romaneasca de solutii integrate pentru sisteme de automatizare si de masura. Tot Syscom 18 finanteaza doua reviste de mare valoare stiintifica, „Revista de Chimie” si „Materiale Plastice”, ambele indexate ISI.

Pe baza legitimatiei de student aveti acces gratuit la Biblioteca Chimiei, dotata cu o sala de lectura moderna, aflata in incinta sediului central Syscom 18:

Calea Plevnei 139 B, sector 6, Bucuresti

Program:

• Luni-Joi: 8 a.m. - 4 p.m.

• Vineri: 8 a.m. - 1 p.m.