Date generale

Adresa: Şos. Panduri, nr. 90-92, sector 5, Bucureşti
Telefon: +40-21-410.31.78/115
Fax: +40-21-413.10.00
E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.  ,   Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Centrul a fost înfiinţat în anul 2000 prin decizia Rectorului Universităţii din Bucureşti nr. 410/ 23.02.2000, în cadrul Facultăţii de Chimie a Universităţii din Bucureşti. Centrul a fost reconfirmat prin decizia Rectorului nr. 2784 din 15.12.2006.

Domenii şi direcţii de cercetare ştiinţifică

Cercetare ştiinţifică aplicativă şi fundamentală în domeniul metodelor automate de analiză în flux, senzorilor chimici şi biochimici, metodelor chemiluminometrice de analiză cu aplicaţii în controlul calităţii produselor şi al poluării mediului;

• Metode automate de analiză în flux şi prin injectare în flux pentru controlul calităţii produselor şi al poluării mediului;
  • Metode chemiluminometrice de analiză pentru analiza unor antioxidanţi naturali, produse farmaceutice, controlul calităţii produselor şi al poluării mediului;
  • Instruire şi perfecţionare (cursuri postuniversitare) în domeniul controlului poluării mediului şi al metodelor automate de analiză.

Baza materială

Se compune din aparatura automată de analiză în flux şi prin injectare în flux. Aparatura pentru determinări prin chemiluminiscenţă şi bioluminiscenţă, determinări voltametrice şi spectrofotometrice. Un spectrometru cu fibre optice de la firma Ocean Optics pentru determinări de absorbanţă, fluorescenţă, chemiluminiscenţă şi determinări prin reflexie. Alte aparate şi instrumente uzuale de laborator.

Realizări şi performanţe

• Coordonarea proiectului 13BG/2016 "Valorificarea superioara a subprodusului rezultat la obtinerea uleiului de armurariu prin presare la rece"
  • Coordonarea proiectului pilot nr. RO/02/B/F/PP141004 din cadrul programului european Leonardo da Vinci: "Training Module for Environmental Pollution Control", (www.leonardo.unibuc.ro) finalizat în 2006.
  • Partener in proiectul european  Leonardo,  no. 2008-1-TR-LEO05-03203,  ENV-ETHICS,   www.env-ethics.com finalizat in 2010.
  • Partener în proiectul european din cadrul FP5 No QLK4-2000-00489 "European Mercury Emission from Chlor-Alkali Plants" www.emecap.com
  • Partener în proiectul european din cadrul FP5 No QLK1-CT-2001-01617 (QLK1-CT-2002-02781) "Robust Chemical Sensors and Biosensors for
  • Rapid on-line Identification of Freshly Collected Milk"
  • Partener la proiectul ERASMUS  no. 5133-IC-2001-RO-ERASMUS-EPS-1) "Bioanalytical Techniques Linking Environmental Protection and Public Health".
  • Partener în proiectul European din cadrul FP4 no IC15-CT98-0119 "Flow Injection Methods of Analysis for Improvement the Quality of Drinking Waters"
  • Partener la contractul  PN II 71-079  "Fabricarea unor materiale polimerice ecologice multifunctionale stabilizate cu antioxidanti polifenolici din plante",
  • Acronim ECOMAT    http://www.icpe-ca.ro/ro/ecomat-71079
  • Partener la contractul PN II 61-030 "METODE RAPIDE DE MONITORIZARE A TOXINELOR PE PARCURSUL ETAPELOR TEHNOLOGICE DE PROCESARE
  • A ALIMENTELOR PENTRU CRESTEREA SIGURANTEI ACESTORA", Acronim SAFEFOOD  http://safefood.icechim.ro/
  • Partener la contractual  PN II 71-098 SENZORI SI APARATURA PENTRU CONTROLUL CALITATII UNOR PRODUSE ALIMENTARE", Acronim SENSALIM
  • Partener la contractele: CERES (3-137/06.11.2003), CEEX, BIOTECH (04-4-PED- 4598/SESQUAL)
  • 55  de lucrări ISI;
  • 25 de  cărţi, manuale şi capitole de cărţi;
  • 13  teze de doctorat susţinute;
  • Peste 100 de comunicări ştiinţifice în ţară şi străinătate;
  • Coordonarea cursului postuniversitar: "Modul de perfecţionare pentru controlul poluării mediului" www.unibuc.ro/hosting/leonardo
  • Partener la proiectul nr. 362PED: "Dezvoltarea de noi fito-produse cu potential bioactiv ridicat utilizad complecsi polifenolici din plante si subproduse vegetale"