Facultatea de Chimie si Asociatia Studentilor Chimisti - Universitatea din București , coorganizatori ai Festivalului de Chimie ACS 2021

Vă invită să participați la Festivalul de Chimie ACS cu tema:

“Chimie pentru (o) viata/Chemistry for (a) life”

Evenimentul işi propune:

-Să aducă JOCUL, ARTA si BUCURIA în studiul chimiei.

-Să comunice VALOAREA CHIMIEI publicului larg şi factorilor de decizie politică, să sublinieze rolul esenţial al chimiştilor și al chimiei în abordarea provocărilor lumii.

-Să dezvolte RELAŢII INTER-INSTITUŢIONALE între universităţi, licee, şcoli, institute de cercetare, laboratoare, industrie.

Ne va onora prezenţa dumneavoastră şi mulţumim anticipat atenţiei acordate demersului nostru în promovarea chimiei. Evenimentul este organizat de American Chemical Society (ACS) şi Romanian ACS International Chapter în colaborare cu Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Chimie, Societatea de Chimie din Romania, Asociaţia Studenţilor Chimisti, Eduland şi Playouth.

Festivalul se va desfăşura în format hibrid:

-onsite-sesiune de experimente distractive în cadrul evenimentului Noaptea Cercetătorilor 2021, 24 septembrie, intre orele 16-21, Casa Oamenilor de Stiinţă, P-ţa Alexandru Lahovari nr.9

-şi on-line, 5-7 noiembrie, pe platforma ZOOM, sesiune dedicată elevilor care studiază chimia şi profesorilor de chimie, într-un dialog pe tema predării chimiei prin experimente.

Afişul evenimentului se poate găsi aici.

Persoanele interesate de participarea fizică sunt invitate în grupuri mici de 5-7 membri, iar persoanele interesate de participarea online sunt rugate să confirme participarea până pe data de 20 octombrie 2021 la adresa de e-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., urmând să primească datele de contactare în timp util.