Marți, 5 martie 2024, echipa proiectului ERASMUS+ care promovează învățarea în serviciul comunității (service-learning), Service-Learning: Intersectoral Collaboration Practices for the development of students´ soft skills and socially engaged universities (Învățarea în serviciul comunității: Practici de colaborare intersectorială pentru dezvoltarea competențelor transversale ale studenților și a universităților implicate social) a organizat al doilea eveniment local, în cadrul căruia s-au desemnat proiectele câștigătoare.

Premiul Best Service-Learning Project at the University of Bucharest Based on the Jury’s Vote a mers la echipa proiectului Chemistry Goes Outdoors (Chimia iese în natură), coordonat de lect. univ. dr. Delia-Laura Popescu, cadru didactic la Facultatea de Chimie a UB. Acest proiect le-a permis elevilor din ciclul școlar gimnazial și liceal, dar și studenților implicați să dobândească și să își dezvolte competențe specifice transversale.