Facultatea de Chimie organizează joi, 08 iunie 2023, ora 10:00, în Amfiteatrul Moisil (Clădirea Rectoratului UB, Șoseaua Panduri nr. 90), conferința:

The pyrimidine ring: a wonderful platform for the conception luminescent and optical materials

susținută de:

Dr. Sylvain ACHELLE

Institut des Sciences Chimiques de Rennes, Université de Rennes

Dr. Sylvain Achelle a obținut titlul de doctor în chimie organică în 2007 de la INSA Rouen (Franța). După două stagii postdoctorale la Universitatea Castilla-La Mancha (Spania) și Institutul Curie (Franța), in 2010, a ocupat un post de conferențiar la IUT Lannion, Universitatea din Rennes 1. A obținut abilitarea în 2014. Principalele direcții de cercetare includ luminescența și proprietățile optice non-lineare ale compușilor heterociclici organici și organometalici. A publicat 87 de articole științifice (h-index: 32 Web of Science) și este editor asociat la revista Dyes & Pigments.