Cursul “Waste valorization toward energy generation” se adresează studenţilor din anii al II-lea şi al III-lea de licenţă care au cunoştinte minime de chimie şi/sau biologie. Se vor aborda subiecte legate de: chimie, microbiologie, inginerie chimică şi ingineria mediului (chemistry, microbiology, chemical engineering and environmental engineering).

Cursurile încep din săptămâna 17-21 octombrie. Vor fi câte 6 ore săptămânal: 4 ore de curs înregistrat şi 2 ore întâlniri online. Pentru acest curs se obţin 6 credite. Cursul este ţinut de Prof. Largus Angenent (University of Tübingen, Germany), Prof. Marianna Villano (Sapienza Università di Roma, Italy) şi Prof. Rodica Zăvoianu (Universitatea din Bucureşti). Cei care sunt interesaţi, pot să o contacteze pe dna Prof. Rodica Zăvoianu pentru detalii (Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.).

Termenul limită pentru înscriere este 30 septembrie 2022.

Informaţii suplimentare se găsesc: https://civis.eu/en/civis-courses/waste-valorisation-toward-energy-generation

Posterul cursului AICI