Agentia de Credite si Burse de Studii (Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice) a facut publice ofertele pentru burse de studii in strainatate acordate in baza documentelor de colaborare bilaterala, pentru anul universitar 2016-2017.

Oferta anexata, precum si legislatia in vigoare, le puteti gasi pe site-ul Agentiei: www.roburse.ro.

La concursurile nationale pentru acordarea burselor in strainatate pot candida elevii din clasa a XII-a, studentii, masteranzii, doctoranzii, cadrele didactice titulare sau cercetatorii din institutiile de invatamant din Romania care doresc sa studieze sau sa urmeze un stagiu de cercetare / specializare in strainatate.

Bursele oferite constau in:

- statul roman asigura, pentru stagiile mai mari de 3 luni, transportul international, din Bucuresti pana la locul de stagiu si retur + un supliment lunar in valuta.

- statul primitor asigura scolarizare gratuita, de obicei cazare si masa sau o suma in valuta, uneori asigurare medicala sau transport intern.

Ofertele diverselor tari cuprind: studii partiale (un semestru sau un an universitar) sau studii complete de licenta, masterat ori doctorat; stagii de cercetare / specializare (3 luni pana la 1 an universitar); cursuri de vara.

In acest moment, sunt in desfasurare concursurile pentru:

Termen limita: 10-03-2016

Adresa web: www.roburse.ro

Telefon: 021 3101905

Fax: 021 3102217

E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.